Melissa Etheridge : Küresel Isınma

Bu kadında uygunsuz bir gerçeklik var! Kısacık turuncu-sarı saçları? Sevgilisi Julie ve evlatlık edindiği iki bebeği ile kamera karşısına geçmesi? "Kürk giyeceğime çıplak gezerim" diyerek soyunması? Et yememesi? Kanseri yendikten sonra "zaten hayatıma ben davet etmiştim, iyi olmak isteyince de oldum" tavrıyla tüm hastalara cesaret vermesi ya da daha bir çoğu?

Melissa bugünlerde Oscar telaşında. Aslında bu lafın gelişi. Zira elinde gitarı, farklı amaçlar için mücadele veren ancak ilkeleri özgürlükte birleşen kitlelere bağıra bağıra ilham vermiş, Oscar gibi basit şeyler (Ezgi: Oskar kim? :)) için telaşlanmayacak güçte bir kadın kendisi.

Etheridge yine yapacağını yapıyor ve küresel ısınmaya gözlerin odaklanması için "I need to wake up!" diyor. An Inconvenient Truth (Uygunsuz Gerçek) filmi, devler ülkesinin küresel ısınma karşısındaki vurdumduymaz tutumunun gerçeği örtmeye yetmeyeceğini gösteriyor.

Al Gore, Bush tarafından nakavt edilmenin yarattığı şok etkisi ile küresel ısınmanın geleceğimizi karatmak için kararlı olduğu gerçeğini gözümüze sokmaya kararlı. Bu noktada da Etheridge' in dağı taşı titreten sesi ve gitarından yardım alarak "uyanıp, harekete geçmelisiniz" mesajını veriyor.

Climatecrisis.org adresinde filmin dayandırıldığı gerçekler ayrıntısı ile listelenmekte. Yaşadığı gezegenin yok olmamasını isteyenler ziyaret edebilirler.

***

Melissa' ya biraz daha yer vermek lazım hayatımızda bence. Çünkü o yaşamının tamamında özgürlüğün tüm canlılar için olduğunu haykıran, yaşatmayı yaşamak kadar seven ve müzik yapan bir kadın. Evet, bir kadının müzik yapması beni her zaman etkilemiştir. Doğanın kendisine verdiği estetik bakış yeteneğini (bulutları yuvarlak hatlarla görme yeteneği diye de adlandırılır; bkz: Ozan' s Eccentric Terms Of Life) yedi tel üzerinde dans eden parmaklarına aktaran kadından daha etkileyici ne olabilir?

Hele ki bu kadın,

Sadece nefesini duymak için sevgilisini arıyor, cehenneminde durup ölümün ellerini tutuyor ve Warner Theatre' ın tarihi sahnesinde elinde gitarı "come to my window" u söylüyorsa...

Hiç yorum yok: